Perfumy od influencerów? Jak najbardziej!

06-10-2021
13:03
Mikołaj Buczyński

Perfumy sygnowane przez znane osoby, celebrytów, influencerów… Jak to jest z ich jakością? Dzisiaj przeanalizujemy najnowszy trend w perfumernictwie private label.

 

Sektor private label przeżywa rozkwit. Produkty pod własną marką oferują nie tylko sieci handlowe czy znane brandy włączające nowe produkty do swojego portfolio (zobacz artykuł: perfumy marek modowych). Coraz częściej własny asortyment, i to nie tylko perfumeryjny, mają znane osoby, celebryci czy wreszcie influncerzy. Często są to ubrania lub akcesoria, ale zdarza się, że są to np. lody (w tym znanej Ekipy).

 

Jeżeli zaś chodzi o perfumy – od lat znane są zapachy sygnowane nazwiskami – Victoria Beckhmam, Gabriela Sabatini, Christina Aguilera. W nowościach, szczególnie na polskim rynku, znajdziemy zapachy od Anny Lewandowskiej czy Teresy Werner. Również osoby mniej znane coraz częściej stawiają na własną linię zapachową.

 

Skąd taki trend?

 

Tutaj należy zrobić krótką analizę marketingową. Rozpoznawalne nazwisko (lub pseudonim artystyczny) jest marką. Jeżeli ta marka jest rozwijana profesjonalnie to najczęściej budzi pewne skojarzenia, konotacje. Często ma nawet własną identyfikację wizualną – kolorystykę, logo, zestaw fontów. Marka jest ważnym kapitałem.

 

Jeżeli ktoś, kto ma wokół siebie zbudowaną jakąś społeczność, na którą ma wpływ (stąd nazwa influencer), chce zbudować na tej podstawie biznes – może to robić na dwa sposoby. Pierwszy to „sprzedawanie uwagi społeczności” czyli np. pobieranie wynagrodzenia za reklamy czy treści sponsorowane. Drugi to oferowanie własnych produktów. Nie ma w tym nic złego i jest to zupełnie naturalne działanie biznesowe.

 

Jak pisałem w podlinkowanych wyżej artykule o perfumach marek modowych, perfumy to produkt, który świetnie przyjmuje cechy marki oraz skojarzenia z nią. Tym samym wydaje się idealnym sposobem na rozbudowanie asortymentu.

 

Jak to jest z jakością perfum od influencerów?

 

Jest dokładnie tak samo jak z jakością innych marek. Czyli mogą być to perfumy dobre, nawet rewelacyjne, a mogą być też kiepskie jakościowo. Wszystko zależy od specyfikacji. Warto po prostu spojrzeć na jaki rynek jest kierowany produkt i mimo wszystko w jakiej cenie jest sprzedawany.

 

Wertując social media czy fora perfumeryjne wiele razy jednak natknąłem się na zdania, że:

  • perfumy influencerów są inspirowane innymi popularnymi zapachami;
  • takie perfumy to dodatek do oferty, więc jakość będzie średnia.

 

Co do popularnych zapachów – może tak być, ale absolutnie nie musi. Sami robiliśmy projekty, gdzie zapachy były zupełnie autorskie, specjalnie opracowywane przez najlepszych perfumiarzy.

 

Omawiając dalej temat jakości – influncerzy czy znane osoby generalnie współpracują z producentami perfum pod marką własną. Dla tychże producentów perfumy nie są dodatkiem do oferty tylko podstawą działalności. Czyli znają się na produkcji i tworzeniu perfum bardzo dobrze.

Jeżeli więc zadana specyfikacja jest wysoka, to produkt będzie miał również bardzo dobrą jakość.

 

Można zatem powiedzieć, że ortodoksyjne „mądrości” na forach czy na Facebooku wcale mądrościami nie są. Są zwykłymi mitami, które nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości.

 

Jak to jest więc z jakością perfum od influencerów? Cóż – bardzo dobrze. Niejednokrotnie takie produkty są dużo lepiej wykonane i mają trwalszy zapach niż znane i uznane marki perfumeryjne, które znajdziemy w ekskluzywnych drogeriach.