Jak projektować perfumy? – nasz artykuł w „Świecie Przemysłu Kosmetycznego”

08-05-2018
13:02
Mikołaj Buczyński

Design ekscytuje, przyciąga wzrok, skłania do zakupu. Ważna jest nie tylko estetyka, ale i spójność marketingowa. Istotne są też możliwości technologiczne. Jak połączyć te składowe? O tym pisaliśmy w najnowszym numerze „Świata Przemysłu Kosmetycznego”.

 

Temat designu jest oczywiście ważny w każdej działalności biznesowej, ale w przypadku produktów z obszaru FMCG (dóbr szybko zbywalnych) szczególnie. Tutaj Klient podejmuje decyzje często pod wpływem impulsu. I jak to w przypadku wielu anglojęzycznych biznesowych terminów (np. AIDA*) wszystko zaczyna się od przyciągnięcia uwagi.  A jak zdobyć atencję Klienta?

 

Wchodzisz do drogerii…

 

Zapewne potrafisz sobie to wyobrazić na podstawie własnych przeżyć. Chcesz kupić perfumy – dla siebie lub jako prezent. Nie przeglądasz stron internetowych perfumerii ponieważ asortyment zapachowy ma to do siebie, że musisz najpierw poznać właśnie jego zapach. A tego na odległość nie zrobisz. Możesz oczywiście przejrzeć listę najbardziej popularnych perfum, ale i tak przecież musisz je powąchać.

 

Idziesz więc do najbliższej drogerii lub perfumerii. Patrzysz na półki i widzisz wiele rozpoznawalnych marek (oraz marek własnych sieci drogeryjno-perfumeryjnych). Nie sprawdzisz wszystkich zapachów. Po pierwsze, trzeba by było spędzić w sklepie kilka godzin, aby to uczynić. Po drugie, po pewnym czasie wszystkie zapachy Ci się mieszają. I nawet wąchanie ziaren kawy (które „czyszczą” zmysł węchu) już nie pomaga.

 

Jak więc wybierasz perfumy? Na pewno sprawdzasz propozycje ulubionych marek. A dalej? Zapoznajesz się z tymi produktami, które przykują Twój wzrok. Tymi, które są unikatowe, ciekawe – warte uwagi. Jeżeli zapach okaże się równie wyjątkowy – zapewne dokonasz decyzji.

 

Cała Twoja ścieżka decyzyjna jest zaplanowana

 

Marketing jest nauką – mierzalną i policzalną. Kumuluje wiedzę z zakresu ekonomii, socjologii, psychologii, estetyki. I to, aby Twój wzrok odnalazł w gąszczu innych produktów, właśnie TE perfumy, a potem żeby TE perfumy znalazły się w koszyku – było zaplanowane.

 

 

Jeżeli czytasz bloga AromaPartners to zapewne masz świadomość wszystkiego o czym do tej pory wspomniałem. A może nawet udało Ci się zapoznać z postami: Zastosowanie kolorów w kosmetykach i 3 marketingowe błędy  przy tworzeniu perfum pod własną marką.

 

Jak tworzyć perfumy? Zacznij od designu

Artykuł w czasopiśmie „Świat Przemysłu Kosmetycznego” nr 1/2018

 

W takim razie to co jest ważne to odpowiedź na pytanie: jak powstał ten design, która doprowadził do sprzedaży produktu?.

 

Dobry design jest sztuką odpowiedniego łączenia

 

Tutaj trzeba sobie uświadomić, że odpowiedni wzór jest nie tylko ładny. We wzornictwie koniecznie musisz połączyć 3 rzeczy:

  • estetykę
  • wiedzę z zakresu marketingu
  • możliwości technologiczne.

 

W najnowszym numerze uznanego periodyka „Świat Przemysłu Kosmetycznego” pojawił się nasz artykuł na temat zależności pomiędzy tymi trzema elementami.

Koniecznie zapoznaj się z nimkliknij tutaj – jest to link do wersji on-line.

 

I, również koniecznie, czytaj nasz blog. Będziemy pisali o tym co robić, aby perfumy pod Twoją marką odniosły sukces.

 

*AIDA: akronim słów:

  • Attention (uwaga, przyciągnięcie wzroku)
  • Interest (zainteresowanie specyfikacją produktu – zauważ, że jest to dopiero drugi krok)
  • Desire (pragnienie posiadania produktu)
  • Action (akcja czyli np. zakupienie produktu).