Czym jest projekcja perfum?

08-11-2023
13:06
Mikołaj Buczyński

 

Czym jest jakość perfum? To zapach, użyte składniki, trwałość i właśnie projekcja. Czym ona jest i jakie ma znaczenie dla klienta końcowego?

 

Mówiąc o perfumach dobrej jakości, należy rozróżnić kilka kwestii. Po pierwsze – mamy zapach. Ważne, czy jest on ładny, głęboki, czy poszczególne nuty – głowy, serca i bazy, odpowiednio się rozwijają, pozytywnie zaskakując użytkownika na wszystkich etapach. Niemniej ważna jest trwałość – w końcu to niezwykle istotne, ile czasu perfumy będą utrzymywały się na skórze. Pozostaje jeszcze projekcja – czyli to, z jakiej odległości te perfumy będą wyczuwalne.

 

O projekcji perfum

 

Czasami jest tak, że pewna osoba wchodzi do pomieszczania i od razu ją czuć. Albo nawet kiedy obok nas przejdzie w centrum handlowym, pozostaje jej zapach. Mówimy wtedy o perfumach, że mają długi ogon. Bywa też tak, że perfumy czuć dopiero, kiedy jesteśmy blisko. Wtedy projekcja jest uznawana za niską.

 

To, czy projekcja będzie wysoka lub niska, zależy od specyfiki danego zapachu. Niektóre nuty są bardziej lotne, wtedy też rozwinięcie przestrzenne będzie duże. Z kolei akordy mniej lotne, zostają blisko skóry, co z kolei może (ale nie musi) mieć znaczenie dla finalnej trwałości zapachu.

 

Jeżeli jesteś producentem perfum, być może jesteś naszym klientem, masz wpływ na projekcję. W zależności od Twoich potrzeb, zapach może być tak zmodyfikowany, że będzie wyczuwalny bliżej skóry, lub też że będzie miał długi ogon.

 

Projekcja perfum – bliższa czy dalsza?

 

Wydaje się, że dobra jakość przez wielu jest kojarzoną z dużą projekcją. Warto o tym pamiętać tworząc markę perfum. Jednocześnie dobrze zdać sobie sprawę, że to mimo wszystko nie jest takie oczywiste.

Wiele osób z branży perfumeryjnej uważa, że perfumy są jak szept i powinny być wyczuwalne tylko z bliska. Z kolei praktyki rynkowe największych brandów wskazują, że jednak krzyk jest w modzie. Oczywiście ważne, żeby nie przesadzić, perfumy przecież nie powinny być męczące.

 

Twój wybór

 

Na etapie projektowania perfum pod własną marką masz wybór. Jeżeli znasz swoich klientów i wiesz czego potrzebują, jesteś w stanie stworzyć taki produkt, który idealnie wpasuje się w ich preferencje.