Zapachy autorskie oraz niszowe

23-04-2021
11:50
Mikołaj Buczyński

Coraz częściej na rynku perfum (również marek własnych) spotykamy się z zapachami zupełnie nowymi, autorskimi. A my (jako producent perfum) bardzo to popieramy i ułatwiamy klientom wprowadzanie niespotykanych produktów.

 

Na rynku, nie tylko perfumeryjnym, w dużym stopniu stosuje się benchmarking. Produkty mają relatywnie podobne etykiety (można to zaobserwować łatwo w produktach FMCG takich jak żele pod prysznic czy artykuły żywnościowe), smaki, zapachy. Benchmarking jest stary jak handel i wiele firm osiągnęło sukces właśnie inspirując się gotowymi rozwiązaniami.

 

Dzisiejsze czasy to jednak okres indywidualności – ludzie chcą się wyróżnić. Dlatego też, również w przypadku perfum, możemy dostrzec trend kroczący w stronę zapachów „jedynych w swoim rodzaju”. Widać to szczególnie w przypadku perfum niszowych.

 

Najlepsze inspiracje oraz autorskie propozycje

 

Na ten moment, w AromaPartners pracujemy z około sześcioma domami perfumeryjnymi – z Francji (w tym ze „stolicy świata perfum” czyli z Grasse), z Niemiec, ze Szwajcarii i Anglii. W zależności od potrzeby klientów, dobieramy odpowiedniego dostawcę.

Sama pula gotowych zapachów to kilkaset pozycji. Na tej liście można znaleźć zarówno zapachy inspirowane najpopularniejszymi perfumami, ale i zupełnie autorskie propozycje perfumiarzy.

 

Autorskie propozycje perfumiarzy to często niszowe, bardzo ciekawe propozycje, nowatorskie. Korzystając z ich pomysłów możemy z pewnością stworzyć wyróżniający się produkt.

Można jednak iść o krok dalej…

 

Rozbicie puli zapachów

 

Tak jak wspomniałem wcześniej, gotowych propozycji jest mnogość. Jednak każdy zapach możemy dodatkowo modyfikować – dodawać lub odejmować określone nuty.

 

Prawdziwy ogrom możliwości to jednak zapachy bespoke – stworzone na zamówienie. Na życzenie klienta możemy od początku skomponować perfumy. Określamy główne nuty, rozmawiamy o emocjach, jakie zapach ma budzić; analizujemy projekcję oraz docelową trwałość. Dalej możemy tworzyć flankery, przeróżne odmiany.

Aby stworzyć zapach potrzebujemy wypełnionego briefu lub po prostu pogłębionej rozmowy. Coraz częściej stosujemy zapachy „szyte na miarę” i z radością (oraz dumą) patrzymy jak perfumy klientów odnoszą rynkowy sukces.

 

Podsumowanie

 

W AromaPartnes stosujemy wiele zapachów – zarówno inspirowanych jak i autorskich propozycji perfumiarzy. Gotowe zapachy możemy modyfikować. Najbardziej „zaawansowaną” opcją jest jednak tworzenie zupełnie nowych mieszanek.

 

Jeżeli masz pomysł na swoje oryginalne perfumy – jesteśmy tu dla Ciebie.