Dobre perfumy to trwały zapach? Najczęściej tak, ale nie zawsze

19-06-2017
14:12
Mikołaj Buczyński

Mówi się, że dobre perfumy to trwały zapach. Czy zawsze tak jest? Trwałość perfum to na pewno kwestia ważna dla jakości produktu, jednak wciąż warto pamiętać o najważniejszym – potrzebie Klienta.

 

Obsługując projekty perfum pod marką własną rozmawiamy z naszymi Klientami i wiemy, że trwałość zapachu to jedna z ważniejszych kwestii. Tworzymy dla nich perfumy trwałe – bardzo często wysokie stężenie dodawanej kompozycji zapachowej pozwala pozwala na nazwanie produktu wodą perfumowaną. Też uważamy, że zapach powinien utrzymywać się na skórze przez długi czas.

 

Powiedzieć jednak  „im dłużej tym lepiej”  byłoby zbyt proste.

 

Postaramy się podejść do tematu z innej strony.

 

Nie więcej i nie mniej – optymalnie

 

To słowo klucz – optymalnie. To znaczy zgodnie z potrzebami klienta. Zgodnie z tym czego konsument od produktu wymaga.

 

Można się zapytać „kto by chciał, żeby perfumy, które zakupi pachniały krócej?” Okazuje się, że jest kilka powodów, dla których najwyższa trwałość perfum nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Warto to rozważyć przy projektowaniu własnej marki perfum.

 

Większa trwałość to także większa intensywność

 

Trwałość generalnie bierze się z zaperfumowania, jakości użytej kompozycji zapachowej oraz jakości tejże kompozycji. Finalnie, jeżeli produkt jest bardzo trwały – przy jednym psiknięciu rozpylamy dużo czystej kompozycji zapachowej dobrej jakości. To jednak będzie także oznaczało większą intensywność zapachu.

 

Kobiety, jako jeden z elementów obniżających atrakcyjność mężczyzn w ich oczach, wymieniają często zbyt intensywny zapach perfum. Same perfumy są oczywiście dobrze odbierane, jednak zapach powinien być powoli odkrywany, zmysłowy – zachęcać do dalszego jego poznawania.

 

Podobnie w gorących miesiącach – zbyt intensywny zapach niekoniecznie będzie pozytywnie odbierany.
Dlatego czasem lepiej wybrać (stworzyć) produkt krócej utrzymujący się na skórze, ale delikatniejszy. I faktycznie lżejsze zapachy są częściej wybieranymi w okresie letnim. Ponadto na popularności zyskują wtedy mgiełki zapachowe.

 

Wysoka cena bardzo trwałych perfum

 

Najczęściej te bardziej trwałe perfumy są także droższe.

 

W efekcie konsumenci wolą kupić produkt o niższej trwałości, ale częściej go używać – zapach jest obecny przez cały dzień, a ponadto nie jest zbyt intensywny .

 

To także często po prostu tańsze rozwiązanie.

 

Potrzeby konsumenta

 

Ważne, aby zawsze spojrzeć na produkt przez pryzmat finalnego nabywcy. Wiedzieć jaka intensywność i jaka trwałość jemu odpowiada. Jaka cena będzie odpowiednia – i czy woli kupić tańszy produkt z niższą trwałością czy droższy z wyższą. Warto pamiętać, że to co my myślimy, że klient chce – nie zawsze jest zgodne z rzeczywistością.

 

Pomocne mogą też być wszelakie badania marketingowe (w tym badania rynku) jednak nie zawsze da się to zrobić – ze względu na czas lub koszty.

 

Należy jednak zawsze słuchać klientów oraz dobrze znać grupę docelową dla swojego produktu.

 

To nie znaczy, że trwałość jest zła. Trwałość kojarzy się z jakością

 

Ukazałem tylko jedną stronę medalu – tę mniej oczywistą. Chodziło o poznanie potrzeb konsumenta.

 

Jest jednak druga strona – trwałość perfum stanowi realną wartość.

 

Nabywcy najczęściej utożsamiają wysoką trwałość z dobrą jakością. Doceniają, że zakupiony produkt długo utrzymuje się na skórze.

Jeżeli produkt nie jest bardzo drogi, a równocześnie trwały – duże są szanse, że zostanie dobrze oceniony stosunek ceny do jakości.

 

Rano używasz perfum, pachniesz przez cały dzień

 

Co ważne, często perfum używa się rano i nie bierze się ze sobą flakonika, aby zapach odświeżać. Wtedy trwałość jest niezwykle ważna.

 

Wyobraź to sobie:
w południe masz spotkanie biznesowe z ważnym klientem i chcesz, aby Twój wizerunek kształtował świeży zapach nowej wody toaletowej.

Wstajesz o 6 rano i ubierasz się elegancko i idziesz do szafki, z której wyjmujesz flakonik – używasz perfum.

Minęło 5-6 godzin, a zapach miał średnią trwałość. Finalnie mimo faktu użycia perfum – klient ich nie czuje. To nie znaczy, że spotkanie pójdzie źle. Może pójść bardzo dobrze.  Jednak zamiar skojarzenia swojej osoby z wyjątkowym zapachem perfum nie zostanie osiągnięty.

 

Trwałe perfumy nie muszą dużo kosztować

 

Najczęściej są dużo droższe, ale absolutnie tak nie musi być.

 

Otrzymanie wysokiej trwałości perfum często nie wiąże się z drastyczną podwyżką (oczywiście zależnie od budżetu i rozumienia pojęcia drastycznej podwyżki – generalnie w odniesieniu do finalnej ceny produktu na półce sklepowej – jest to inwestycja warta rozważenia).

 

Właśnie dlatego wiele firm oferujących perfumy private label proponuje produktu takie jak woda perfumowana czy nawet perfumy* – w cenach dużo niższych niż proponowane są zapachy w drogeriach.

 

*Perfumami nazywamy skrótowo całą grupę produktów perfumeryjnych np. wody toaletowe, mgiełki zapachowe czy wody perfumowane. Jednak termin perfumy w wąskim znaczeniu to produkt o bardzo wysokim stężeniu kompozycji zapachowej (przyjmuje się, że to wartość od 20 procent)

 

Podsumowując, odpowiednia trwałość jest niesamowicie ważna. Niekiedy warto postawić na najwyższą z możliwy, ale nie zawsze to będzie najlepsze rozwiązanie. Istnieje wiele czynników, które należy ocenić przed ustaleniem jak długo perfumy pod naszą marką własną będą utrzymywały się na skórze.

 

Co zrobić, aby wybrać dobrze?

Jest jedna rzecz: zawsze należy pamiętać o potrzebach klienta.

 

PS. Temat podziału na wody perfumowane, wody toaletowe czy perfumy sensu stricto będzie omówiony w kolejnych postach. Podobnie przeanalizujemy od czego zależy trwałość. Czytaj blog AromaPartners i bądź na bieżąco.