Drewniane nasadki do perfum – cena, ilości, personalizacja

07-11-2017
11:44
Mikołaj Buczyński

Nasadki perfumeryjne z drewna to mnogość możliwości – szczególnie w obrębie wyróżnienia produktu i jego indywidualizacji. Czy wiąże się to jednak z dużymi kosztami? Między innymi na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.

 

Coraz częściej na rynku pojawiają się perfumy, w przypadku których stosowane są nasadki z drewna. Drewno to niewątpliwie materiał wysokiej jakości, luksusowy, podkreślający wyjątkowy charakter produktu i przykuwający uwagę konsumenta. Wpasowujący się w rosnący trend ekologiczny.

 

Produkty tworzone z użyciem naturalnych opakowań wciąż jednak stanowią pewien mały procent całości – daje to pole do wyróżnienia się. To, co może nas hamować przed zastosowaniem drewnianej nasadki, to wątpliwości – między innymi w obrębie ceny.

 

 

Drewno w branży perfumeryjnej
Drewno luksusowy materiał, podkreślający jakość produktu… i pozwala na personalizację perfum w niespotykanej dotąd skali.

 

W niniejszym artykule przeanalizuję 3 kluczowe kwestie:

  • cena drewnianych nasadek ;
  • minimalne ilości zamówień ;
  • personalizacja i wzornictwo.

 

Cena drewnianych nasadek perfumeryjnych

 

Koszt drewnianej nasadki zależy od kształtu i gatunku użytego drewna i dodatkowych zastosowań – np. wytłoczeń (o tym poniżej w akapicie w części o personalizacji i wzornictwie). I tutaj cena może być bardzo podobna do ceny nasadki surlynowej, ale może też być wyższa… w ujęciu procentowym.

 

Przykładowo – nasadka z surlynu będzie kosztowała 1 zł, a drewniana 2 zł. To w ujęciu procentowym duża różnica. Ale jeżeli kierujemy się w stronę ekskluzywnego rynku, gdzie zamierzamy nasz produkt sprzedawać za nie mniej niż 50 zł – ta złotówka nie wpłynie znacząco na finalny zysk, a jakościowe zastosowanie może być kolejnym argumentem, aby konsument zakupił nasze perfumy.

 

Ilości

 

Najczęściej minimum zamówieniowe zaczynają się w okolicach 1000 szt. To nie jest dużo. Bardzo często większe minima logistyczne występują w przypadku standardowych komponentów. W AromaPartners minimum zamówieniowe perfum pod marką własną (więcej na ten temat w dziale najczęściej zadawanych pytań – FAQ) to także 1000 szt.  Można więc zamówić nasadki idealnie pod projekt.

 

Personalizacja i wzornictwo

 

Kwestia personalizacji i stosowanego wzornictwa jest niezwykle ważny, szczególnie w przypadku marek własnych. A drewno pozwala nam tutaj na największe możliwości. Dlaczego tak jest?

  • Kształt nasadki – w zasadzie możemy zrobić dowolny. Drewno łatwo poddaje się modyfikacjom. I tak naprawdę możemy wyprodukować 1000 szt. indywidualnych nasadek. W przypadku surlynu… byłoby to zapewne 200 000 szt.
  • Tłoczenia – tutaj to nie problem. I wciąż – w przypadku komponentów wytworzonych ze standardowych materiałów, byłoby to najczęściej i kosztowne i trudne.
  • Gatunki drewna i kolory – początku wybieramy gatunek drewna. Jesion, buk, akacja? Drewno egzotyczne? Tutaj wszystko jest możliwe. Drewno możemy barwić i lakierować – możliwości personalizacji są ogromne.

 

To przełom w private label

 

W czasie, kiedy około 5 lat temu zaczynałem przygodę z branżą perfumeryjną, możliwości personalizacji produktu i wykorzystywania niestandardowych rozwiązań były mocno ograniczone.

 

Oczywiście, jak zwykle bywa, przy odpowiednim budżecie i zamawianych ilościach można było wiele zrobić – importować odpowiednie komponenty z Chin czy tworzyć własne formy butelek i nasadek. Można było wiele zrobić, ale, szczególnie w przypadku marek własnych, gdzie często pilotażowe projekty wiążą się z mniejszymi nakładami produkcyjnymi, nie zawsze było to łatwe i optymalne ekonomicznie rozwiązanie.

 

Wszystko jednak się zmienia i nabiera rozpędu. Tak też dostawcy poszerzają swój asortyment, a nowe firmy wykorzystują niezagospodarowane nisze – dlatego dziś opcji stworzenia perfum opakowanych w wyjątkowy sposób mamy mnogość.

 

Wytwarzanie nasadek z drewna to przełom. Oczywiście nie w przypadku każdego produktu drewno będzie odpowiednim materiałem. Czasem produkt wytwarzany pod marką własną może być kierowany na tańszą półkę (wtedy wyższa cena drewnianej nasadki może blokować rentowność biznesu) lub po prostu nie pasować do designu. Z całą pewnością jednak, projektując perfumy, warto rozważyć zastosowanie tego szlachetnego surowca .