Perfumy private label – fakty i mity

27-07-2017
15:53
Mikołaj Buczyński

Jeżeli decydujemy się na zlecenie produkcji perfum pod marką własną – warto trochę poczytać. Warto też opierać się na zdobytej już wiedzy. Jednak w tym wszystkim ważne jest, aby rozróżniać fakty od mitów.

 

Jak w przypadku każdej branży… a nawet jak to jest w każdym temacie (czy to biznesowym czy nie), w przypadku perfum private label dużo już powiedziano. Trochę dobrze, trochę źle. Trochę prawdy, a trochę nieprawdy. W dzisiejszym wpisie postaram się pokazać najczęściej spotykane fakty i mity na temat marek własnych pachnącego asortymentu.

Na opakowaniu będzie musiała widnieć informacja kto produkt wyprodukował – MIT

 

Zgodnie z obecnym prawem Unii Europejskiej taka informacja nie jest wymagana. Może być zamieszczona, ale nie musi. Często konsument nie jest w stanie stwierdzić czy produkt był wyprodukowany przez jego oferenta czy przez zewnętrzną rozlewnię perfum. Co ciekawe, jak powiedział mi menedżer pewnie firmy produkcyjnej z branży spożywczej, nawet w tejże branży w wielu wypadkach oznaczenie firmy produkcyjnej nie jest obligatoryjne.

 

Każda firma dostarczy produkt zgodny z ustawodawstwem i dostarczy niezbędne dokumenty – MIT

 

Niestety to mit – mimo tego, że to powinien być standard. Przecież klient nie musi się znać na produkcie dostarczanym przez firmę produkcyjną. Dlatego producent private label powinien posiadać wiedzę i się nią dzielić z klientami. Z przykrością to mówię, ale spotykałem się z wieloma produktami, gdzie „coś się nie zgadzało”. O krokach, które należy podjąć, aby nasz produkt był taki jak należy, a także o tym dlaczego warto uważnie wybierać producenta, z którym będziemy współpracowali, będę pisał w następnych postach na blogu.

 

Cena zależy tylko od firmy produkcyjnej – MIT

 

Finalną wycenę otrzymuje się od producenta, jednak to nie znaczy, że jest ona zależna tylko od niego. Na gotowy produkt składają się takie komponenty jak butelka, nasadka czy kompozycja zapachowa – ich koszt musi być uwzględniony w produkcie. I zależy od dostawców.

 

Cena w dużej mierze zależy od ilości – FAKT

 

W przypadku dużych zleceń producent private label skłonny jest dać dodatkowe upusty. Jest także druga strona medalu – przy większych ilościach firma produkcyjna ma mocną kartę przetargową w negocjacjach z dostawcami. Ważne są też nadwyżki produkcyjne (komponenty, które zostaną po skończonej produkcji).

 

Jeżeli zlecę komuś produkcję – wyjdzie drożej więc jest to zła decyzja biznesowa – FAKT i MIT

 

To fakt, ponieważ może wyjść drożej – producent perfum pod marką własną przecież też musi zarobić. Mit ponieważ jeżeli mielibyśmy przy produkcji stawiać od nowa fabrykę, zatrudniać pracowników i załatwiać formalność – koszt byłby ogromny. A co do kwestii złej decyzji biznesowej – to zależy od strategii marketingowej. Jeżeli chcemy być najtańsi – nie zawsze będziemy. Ale jeżeli chcemy sprzedawać produkty w wyższych cenach (wciąż stanowiących ułamek ceny perfum ze znanych drogerii) – zarobek firmy produkcyjnej na pewno nie pokrzyżuje nam ekspansji rynkowej, a równocześnie mamy „spokojną głowę”.

 

Trwałość perfum zależy od zaperfumowania (dozowania kompozycji zapachowej) – FAKT i MIT

 

Fakt ponieważ zaperfumowanie ma kluczowy wpływ na trwałość perfum. Ale nie zapominajmy o charakterze zapachu (intensywne, ostrzejsze zapachy zapewne będą bardziej trwałe) oraz o kwestii jakości kompozycji zapachowej – czasem kilka procent dobrego surowca da o wiele lepszy efekt niż nawet duże ilości kiepskiego. Warto też się zastanowić czy najwięcej znaczy najlepiej – o tym pisałem osobny post: Dobre perfumy to trwały zapach? Najczęściej tak, ale nie zawsze .

 

Jeżeli zlecę produkcie firmie produkcyjnej nie będę w stanie zindywidualizować perfum pod własną marką – MIT

 

Jeżeli zlecamy produkcję pod marką własną – opce indywidualizacji są w zasadzie takie same jak „u siebie”. To czy produkt będzie unikatowy zależy od kreatywności projektanta. Więcej na ten temat będę pisał na łamach czasopisma „Świat Przemysłu Kosmetycznego”. Link do artykułu oczywiście podeślę, kiedy tylko będzie publikacja w sieci. Równocześnie zachęcam do kupna pełnego drukowanego wydania.

 

Muszę mieć gotowy projekt – MIT

 

Producent perfum private label powinien bez problemu doradzić i zaproponować pewną ideę. Najczęściej zaoferuje również pomoc grafików komputerowych. Pomysł na produkt i design można mieć, ale nie trzeba.

 

Mogę zmienić dostawcę  perfum private label – FAKT

 

Dostawcę perfum pod marką własną można zmienić, a przedstawiciel firmy produkcyjnej z chęcią wyceni dotychczasowy produkt. Trzeba jednak pamiętać, że często będzie trzeba zmienić równocześnie dokumentację produkt, szczególnie jeżeli zmieni się jakiś komponent (np. kompozycja zapachowa, która jest podobna, ale proponowana przez innego dostawcę).

 

Producentowi perfum private label mogę także zlecić różne kwestie oddzielnie – np. etykietowanie, czy nalewanie – FAKT

 

To fakt, przynajmniej u nas, w AromaPartners. Możemy Cię wesprzeć na różnych etapach procesu produkcyjnego.

 

Podsumowanie

 

Jak widać, jeżeli chodzi o postrzeganie produkcji perfum pod marką własną – mamy przewagę mitów. Oczywiście są też pewne prawdziwe opinie czy informacje.

 

Na pewno jednak, zlecając produkcję perfum producentowi kosmetyków, należy z jednej strony wybrać firmę, która obsłuży nas kompleksowo i rzetelnie, tak abyśmy nie musząc posiadać wiedzy na temat kosmetyków i produktów perfumeryjnych – mogli w pełni zaufać, że wszystko będzie jak należy. Z drugiej zaś – zawsze warto trochę poczytać, zadawać pytania i czuwać nad tym, czy produkt na pewno jest tworzony zgodnie z naszą wizją.

 

PS. Niedługo, tak jak wspominałem, na blogu pojawi się krótki poradnik o tym, jak należy planować i co należy sprawdzić przed zleceniem produkcji perfum pod marką własną. I oczywiście tekst o tym, dlaczego należy poświęcić chwilę czasu na wybór odpowiedniego producenta.